Aizkaru audumi, agrāk un tagad

Cilvēka vēlme pasargāt savu māju no nevēlamiem skatieniem, pārmērīgas saules gaismas, vēja un putekļiem – parādījās vēl tālajos pirmatnējos laikos. Tad cilvēki dzīvoja alās, bet ieeju nosedza ar priekškaru no dzīvnieku ādām. Šādus seno laiku priekšmetus diezin vai var nosaukt par aizkariem, taču izmantošanas princips bija līdzīgs. Vēlāk, aizkaru šūšanai tika izmantoti dažādi audumi, kuri padarīja šo interjera priekšmetu greznu un skaistu.
Pirmo reizi aizkaru audumi tika izmantoti Senajā Ēģiptē. Toreiz audumi bija pieejami tikai bagātniekiem, tāpēc augstmaņi aktīvi pirka aizkarus savu māju rotāšanai. Pirmām kārtām tas tika darīts tam, lai uzsvērtu savu bagātību. Aizkarus izmantoja ne tikai durvju un logu nosegšanai, bet arī citu interjera priekšmetu rotāšanai, kā rezultātā radās pārvalki spilveniem, baldahīni, gultas pārsegi.
Aizkari tika uzskatīti par luksusa preci, tāpēc tos bagātīgi rotāja ar dažādiem zīmējumiem, rakstiem, zelta izšuvumiem, kā arī izmantoja mežģīnes. To laiku aizkari bija īsti mākslas darbi, darināti pirmklasīgu meistaru rokām, kas arī noteica to augsto cenu un pieejamību tikai izredzētajiem.
Aizkari Eiropas valstīs
Eiropas valstu iedzīvotāji aizguva no Senās Ēģiptes, tradīcijas dekorēt savas mājas ar aizkariem ļoti ātri. Visaktīvāk ar aizkaru izgatavošanu nodarbojās grieķi. Tos izgatavoja gan ka caurspīdīgus aizkarus, gan arī –kā biezus aizkarus. Šujot tika likts uzsvars uz to īpašnieka statusu, tāpēc šādu priekšmetu bagātīgi rotāja ar mežģīnēm, bārkstīm, kā arī apgleznoja.
Taču citur Eiropā aizkari bija retums, pirmām kārtām to augstās cenas dēļ. Vēlāk, viduslaikos, aizkari vispār nebija modē. Toreiz, greznība bija aizliegta, tāpēc logus aizklāja parasti audumi. Renesanse atdzīvināja aizkarus. Tajā laikā parādījās dažādas modes tendences, kas ietekmēja arī aizkaru ražošanu. Tos plaši izmantoja logu, durvju un sienu aizklāšanai. Šūšanai tika izmantoti visdažādākie audumi:
- Samts.
- Batists.
- Zīds.
- Mežģīnes.
Šādi dārgie audumi nebija pieejami ikvienam, taču tie, kuri varēja to atļauties, vērienīgi rotāja savas pilis un mājas. Vēlāk, greznību un spožumu nomainīja pieticība un atturība. Mājas dekorēšanā lielāku uzsvaru lika uz nevainojamo stilu. Šādas tendences ir saglabājušās līdz mūsu dienām. Mūsdienu aizkari apvieno sevī gan pagātnes pieredzi, gan jaunās idejas. Mūsdienu dizaineri izstrādājuma izgatavošanai izmanto dažādus audumus, kombinējot tos. Pie šādas koncepcijas pieturas arī firma Spolīte, radot visdažādāko stilu un virzienu aizkarus.
Iemiesojiet dzīvē savas idejas, formējiet savu unikālo interjera stilu ar aizkariem, kas veidoti mūsu veikalā-salonā pēc individuāliem pasūtījumiem.